^Powrót na górę
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Szkoła Podstawowa Nr 4 w Grudziądzu

Mikrokontrolery. Laboratoria Przyszłości. Praca z zestawem Arduino.

 



https://www.laboratoriaprzyszlosci.edu.pl/

Na zajęciach informatyki uczniowie wykorzystywali płytki Arduino do budowy układu elektronicznego - sygnalizacja świetlna w klasach siódmych i czujnik zmierzchu z fotorezystorem w klasie ósmej.

Czujnik zmierzchu w klasie 8.
Czujnik zmierzchu to układ, który ma wykonać zaplanowane działanie (np. zaświecenie diody) w momencie spadku natężenia światła do określonego poziomu.
Jak działa czujnik zmierzchu?
Działanie czujnika zmierzchu jest bardzo proste. Wyposażony jest w specjalny fotorezystor, który odpowiada za analizę światła. Gdy natężenie świetlne wykryte przez to urządzenie staje się mniejsze, uruchamia przełącznik. Podczas realizacji zadania uczniowie korzystali z instrukcji rysunkowych i przeprowadzali wstępną symulację na komputerach. Ostateczny efekt uzyskali montując układ z zestawu Arduino.


Założone cele w klasie 7 – wykonanie modelu działającej sygnalizacji świetlnej.
Założeniem projektu była analiza działania sygnalizacji świetlnej oraz wykonanie działającego modelu sygnalizacji skrzyżowania drogowego w oparciu o Arduino UNO i diody LED, imitujące światła drogowe.
Podstawowy cel został zrealizowany. Uzyskano działający sygnalizator świateł. Największa aktywność ukierunkowana została na samo rozpoznanie układu Arduino UNO oraz jego przyłączanie do komputera i programowanie. Wszystkie kłopoty były na bieżąco konsultowane z prowadzącym zajęcia. Projekt pozwolił uczniom na dość dobre poznanie możliwości mikrokontrolerów jednoukładowych.

Copyright 2021  Szkoła Podstawowa Nr4 w Grudziądzu