Zdalne nauczanie

20 zasad bezpieczeństwaDobre praktyki pomagające zachować bezpieczeństwo danych podczas lekcji online

Ciemnoniebieskie tło, na nim, po lewej stronie kwadratowa biała ikona z symbolem kłódki. Po prawej stronie biały tekst: Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania – poradnik UODO dla szkółUrząd Ochrony Danych Osobowych, przy współpracy z MEN, przygotował poradnik dla szkół „Dane osobowe bezpieczne podczas zdalnego nauczania”. To materiał, który wesprze dyrektorów, nauczycieli, a także uczniów i rodziców w bezpiecznym korzystaniu z dostępnych metod i narzędzi do zdalnej nauki. Zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!

20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane

1.       Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne.

2.       Systematycznie aktualizuj programy antywirusowe, antymalware i antyspyware.

3.       Regularnie skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, antymalware i antyspyware.

4.       Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze stron producentów.

5.       Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez korespondencję elektroniczną.

6.       Nie zapamiętuj haseł w aplikacjach webowych.

7.       Nie zapisuj haseł na kartkach.

8.       Nie używaj tych samych haseł w różnych systemach informatycznych.

9.       Zabezpieczaj serwery plików czy inne zasoby sieciowe.

10.   Zabezpieczaj sieci bezprzewodowe – Access Point.

11.   Dostosuj złożoność haseł odpowiednio do zagrożeń.

12.   Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.

13.   Nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.

14.   Wykonuj regularne kopie zapasowe.

15.   Korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych.

16.   Szyfruj dane przesyłane pocztą elektroniczną.

17.   Szyfruj dyski twarde w komputerach przenośnych.

18.   Przy pracy zdalnej korzystaj z szyfrowanego połączenia VPN.

19.   Odchodząc od komputera, blokuj stację komputerową.

20.   Nie umieszczaj w komputerze przypadkowo znalezionych nośników USB. Może znajdować się na nich złośliwe oprogramowanie.

Źródło: www.uodo.gov.pl