"Młodzi Głosują. Wybory parlamentarne 2023"

Dnia 10 października 2023 roku w naszej szkole odbyła się symulacja wyborów parlamentarnych "Młodzi Głosują. Wybory parlamentarne 2023" zorganizowana przy współpracy z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Komisja wyborcza złożona z uczniów klasy 8 pod opieką szkolnego koordynatora projektu -p. Emilii Suchorowskiej - przygotowała akcję promującą szkolne wybory, lokal wyborczy i dokumenty potrzebne do prawidłowego przebiegu głosowania. Nie prowadzono agitacji wyborczej i nie namawiano do głosowania na konkretne partie polityczne. Celem akcji było wyłącznie pokazanie uczniom, jak przebiegają prawdziwe wybory do parlamentu.

Uprawnieni do oddania głosu w wyborach byli uczniowie klas 6,7 i 8, razem 141 osób. Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 34,8 % (głosowało 49 uczniów, oddano 33 ważne głosy i 16 nieważnych). Najwięcej głosów uzyskał KKW Koalicja Obywatelska (12), następnie KW Konfederacja Wolność i Niepodległość (7), KW Prawo i Sprawiedliwość (6), KW Nowa Lewica (4), KW Trzecia Droga (3) oraz KW Ruch Dobrobytu i Pokoju (1). Na pozostałe komitety wyborcze znajdujące się na listach wyborczych w województwie kujawsko-pomorskim nie oddano głosu.

W referendum wzięło udział 24 uprawnionych do głosowania, 1 głos był nieważny. Na kolejne pytania uczniowie odpowiadali następująco: pytanie 1 - 4 głosy TAK, 19 NIE, pytanie 2 - 8 głosów TAK, 15 NIE, pytanie 3 - 2 głosy TAK, 21 NIE, pytanie 4 - 5 głosów TAK, 18 NIE.

Ogólnopolskie wyniki wyborów przeprowadzonych w szkołach będą dostępne na stronach CEO od 18 października, zostaną również wywieszone na gazetce szkolnej koło sali 33.

Wszystkim uczniom biorącym udział w głosowaniu dziękujemy za przyjęcie obywatelskiej postawy oraz prawdziwą lekcję demokracji.