Ameryka Północna – lekcja w klasie 3 b

 

Ameryka Północna to kolejny już kontynent (po Azji i Afryce ), który przemierzaliśmy w klasie III B. Wspólnie poznawaliśmy ten trzeci co do wielkości kontynent na Ziemi nazywany Nowym Światem.  

 

Imponująca jest nie tylko wielkość kontynentu, ale także ogromne powierzchnie: gór (Kordyliery), jezior (Wielkie Jeziora), państw (Kanada, Stany Zjednoczone).

Przez kontynent ten przebiegają wszystkie strefy klimatyczne. Północną część kontynentu zamieszkują Eskimosi (Innuici), mieszkający w wybudowanych z brył lodu igloo i poruszający się po swoim terytorium w psich zaprzęgach. Na pozostałej części Ameryki Pn. oraz w Ameryce Południowej rdzenną ludnością są Indianie nazwani tak przez Krzysztofa Kolumba, który dopłynął do Ameryki, myśląc, że są to Indie. Plemiona indiańskie różnią się wyglądem, językiem i kulturą. Mieszkają w wigwamach (szałas, tipi) i obecnie najwięcej ich jest w Meksyku. Napływową ludnością od XVII w. byli Hiszpanie i Portugalczycy, którzy zakładali liczne plantacje na rozległych terenach równinnych oraz przewiezieni przez nich Murzyni z Afryki, którzy służyli jako tania siła robocza i byli niewolnikami. Kontynent amerykański jest bardzo bogaty w różnorodne surowce m. in.: drewno, ropę naftową, gaz ziemny i złoto.

Ameryka Północna to:

 

- niezwykłe miejsca, takie jak: Wielki Kanion Kolorado, Wodospad Niagara, Góry Skaliste, Tęczowy Most, szczyt McKinley - 6194 m n.p.m.(najwyższy punkt Ameryki Pn.), Dolina Śmierci - 86 m p.p.m. (najniższy punkt Ameryki Pn.);
- miasta:
Nowy Jork, Waszyngton, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Vancouver, Ottawa, Meksyk (stolicą Meksyku);

 

- słynne budowle : Statua Wolności, Empire State Building, Biały Dom, Kapitol, Chichen Itza (świątynia Majów w Meksyku);

 

 - największe na świecie drzewa - sekwoje (z Kalifornii);

 

- wspaniałe zwierzęta: niedźwiedzie grizli, bawoły, karibu (reniferami), aligatory.

 

Opracowała L. Stanisławska