Nasi nauczyciele p. Agnieszka Jabłońska, p. Mariola Kotlarek i p. Joanna Jasińska wzięły udział w warsztatach i konferencji CYBERPRZEMOC – DZIECKO BEZPIECZNE W SIECI.
Dnia 24 listopada 2015 roku w auli dawnego Ośrodka Zamiejscowego UMK przy ul. Sienkiewicza 22 odbyła się konferencja „Dziecko bezpieczne w sieci”. Organizatorami przedsięwzięcia był Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego oraz Szkoła Podstawowa Nr 12 w Grudziądzu. Patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Grudziądza Pan Robert Malinowski.
Zaproszeni goście z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej mieszczącej się w Warszawie zaprezentowali zgromadzonym zagrożenia, które czyhają na dzieci i młodzież, a związane są z nowoczesnymi technologiami. Pani dr Agnieszka Wrońska poruszyła problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Przytoczyła dane liczbowe ukazujące skalę zagrożenia w Polsce i na świecie. Pan Piotr Bisialski wskazał konkretne przykłady zagrożeń teleinformatycznych i podkreślił, na co zwracać uwagę, by ich uniknąć. O wykorzystaniu multimediów w nauczaniu o bezpieczeństwie w sieci mówił kolejny z zaproszonych gości – Pani Zuzanna Polak, która podała przykłady dobrych praktyk i rozwiązań, z jakich korzystać mogą nauczyciele i pedagodzy na różnych etapach kształcenia. O prawnych aspektach wykorzystania Internetu i procedurach postępowania w przypadku na przykład cyberprzemocy mówiła Pani Martyna Różycka, która udziela również porad na portalu internetowym dyżurnet.pl. Głos w sprawie zabrał też Pan Sławomir Uziembło – psycholog pracujący na co dzień w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Grudziądzu, który omówił zagrożenia wynikające z użytkowania nowoczesnych technologii oraz ich wpływu na rozwój dziecka.
Na konferencji zaprezentowany został autorski program edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych „Przygody Plika i Foldera w sieci” poświęcony pracy z uczniami w zakresie bezpieczeństwa online. Uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej nr 12 mieli okazję obejrzeć ten spektakl w godzinach porannych. W tym samym czasie dzieci z klasy piątej wzięły udział w pokazowych warsztatach zatytułowanych „CYBERPRZEMOC – JAK SOBIE Z NIĄ RADZIĆ”, w których uczestniczyli także nauczyciele i pedagodzy z grudziądzkich szkół.
Czy nasze dzieci są bezpieczne w sieci? Czy my dorośli - rodzice, wychowawcy, nauczyciele, zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które na nie czyhają? Mamy nadzieję, że udział w konferencji uświadomił skalę problemu i pokazał, gdzie szukać pomocy, gdy bezpieczeństwo dziecka w sieci zostanie zagrożone.