Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela[1]. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej[2].
Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się dla niej nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze[6]. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
CIEKAWOSTKI:
Dzień Nauczyciela obchodzi większość państw na świecie m.in.:
- Albania – 7 marca[7] (upamiętniający powstanie 1. szkoły świeckiej 7 marca 1887 r. w Korczy),
- Argentyna – 11 września (związany ze śmiercią Domingo Faustino Sarmiento),
- Brazylia – 15 października,
- Chiny – 10 września,
- Czechy – 28 marca,
- Hiszpania – 27 listopada,
- Indie – 5 września (w dniu urodzin Sarvepalli Radhakrishnan),
- Malezja – 16 maja,
- Meksyk – 15 maja,
- Rosja – 5 października,
- Tajwan – 28 września (w dniu urodzin Konfucjusza)[8],
- Turcja – 24 listopada,
- Ukraina – pierwsza niedziela października.
Światowy Dzień Nauczyciela (ang. World Teacher's Day) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r., na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania[9].