„Wyprawa - poprawa” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii zwracamy uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie. Wskazanie, że poza obowiązkami, mamy również prawa, a jednym z nich jest prawo do tego, żeby się domagać rozwiązywania przez gminy takich problemów jak np. dzikie wysypiska. Do tego potrzebna na będzie wiedza i chęć współuczestniczenia w działaniach podejmowanych dla czystego środowiska.
WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE I DZIAŁAJ!
W naszej szkole obchody tej akcji przygotowała p. Sylwia Murawska, która przygotowała dla całej społeczności uczniowskiej szereg zadań i atrakcji:
Klasy I: „Kolorowanie na sprzątanie”- zajęcia plastyczne; nauka piosenki pt.” Piosenka Ekoludków”; sprzątanie terenu przy szkole z piosenką na ustach.
Klasy II: Spotkanie z pojęciami: recykling, surowce wtórne, makulatura; wykonanie prac plastycznych pt. „Nasz czysty las”; sprzątanie przyszkolnego parku.
Klasy III: spotkanie z pojęciami: recykling, surowce wtórne, makulatura; konkurs wiedzy o odpadach; sprzątanie przyszkolnego parku.
Klasa IV: zajęcia pod hasłem: „Dlaczego bierzemy udział w akcji Sprzątanie Świata?” (na lekcji przyrody); ankieta: „Czy dbasz o środowisko w swojej szkole?”; wyjście w teren – sprzątanie wyznaczonego terenu.
Klasa V i VI: zapoznanie z historią i założeniami akcji Sprzątanie Świata (na lekcji przyrody); układanie haseł antyśmieciowych; wyjście w teren – sprzątanie wyznaczonego terenu, prowadzenie obserwacji; sporządzenie sprawozdania z prowadzonej obserwacji: (na lekcji j. polskiego): Czy spotkaliście dzikie wysypiska ? (jeśli tak, to gdzie?, rodzaj odpadów i ilość – orientacyjnie); Czy na poboczach zalegają śmieci? (jeśli tak, to gdzie i jakiego rodzaju?); Czy brakuje koszy do śmieci? (jeśli tak, to gdzie?); Czy brakuje pojemników do segregacji? (jeśli tak, to gdzie i jakich? – na papier, na plastik, na szkło, na metal); Krótkie posumowanie akcji, spostrzeżenia i wnioski.
CIEKAWOSTKI DLA UCZNIÓW, RODZICÓW I MIESZKAŃCÓW:
Wsiądź na rower, wyrusz pieszo albo zaciągnij się na żaglówkę, zaproś krewnych i znajomych ;) i wyrusz z Fundacją Nasza Ziemia na Wyprawę-poprawę!
Rozejrzyj się dookoła i sprawdź:
- czy gdzieś są dzikie wysypiska, jeśli tak, zanotuj gdzie, rodzaj odpadów i orientacyjnie określ ilość odpadów
- czy gdzieś na poboczu nie zalegają śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie i jakiego rodzaju
- czy nie brakuje koszy na śmieci, jeśli tak, zanotuj gdzie
- czy nie brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak zanotuj gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik i metal)
i zgłoś do gminy – nr telefonów do osób, które w gminach są odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku znajdziesz już wkrótce na naszej stronie www.naszaziemia.pl
Weź udział w największej grze ekologicznej w Polsce - przejedź, przejdź, przepłyń razem z nami kilometry, patrolując gminy i zostań Ekozwiadowcą! Z pomocą przyjdzie aplikacja mobilna rEKOnesans.