1,5% podatku

FLUORYZACJA

FLUORYZACJA -  TERMINARZ

I ABC 4.12.2019 1h lekcyjna
II ABC 6.12.2019 6h lekcyjna
III A i IV 2.12.2019 1h lekcyjna
III B 13.12.2019 6h lekcyjna
V ABC 9.12.2019; VA 1h lekcyjna; VBC 2h lekcyjna
VI AB 11.12.2019 1h lekcyjna

Drodzy Uczniowie polecamy Wam również piosenkę Fasolki "Szczotka, pasta" --> https://www.youtube.com/watch?v=4eG9yWe1eoc

Drodzy Rodzice i Uczniowie!!! Poniżej zamieszczamy artykuł, na czym polega i dlaczego stosuje się fluoryzację?

Związki fluoru wzmacniają szkliwo zęba, dzięki czemu staje się ono odporne na działanie kwasów i bakterii wywołujących próchnicę.

Wskazania do fluoryzacji:
 
- zapobieganie próchnicy u dzieci i dorosłych;
- remineralizacja szkliwa oraz przebarwienia;
- zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień, koron czy uzupełnień protetycznych;
- nadwrażliwe szyjki zębowe;
- nadwrażliwe szyjki zębowe u pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego.

Fluor do zębów można dostarczać na kilka sposobów:

- od wewnątrz poprzez łykanie tabletek lub kropli - jony fluoru z tych preparatów poprzez krew docierają do zębów.

- od zewnątrz poprzez szczotkowanie z użyciem preparatów z fluorem, nakładanie żeli i lakierowanie fluorem - jony fluoru są wchłaniane bezpośrednio przez powierzchnię szkliwa.

Na czym polega lakierowanie zębów fluorem?

Lakierowanie zębów polega na pokryciu powierzchni szkliwa lakierem z fluorem za pomocą specjalnych pędzelków. Lakier pozostawia się na zębach przez pewien czas, w wyniku czego stopniowo uwalniają jony fluorkowe. Zabieg ten pozwala na zredukowanie występowania próchnicy do 40%. Przed lakierowaniem zęby powinny zostać dokładnie oczyszczone przez skaling i piaskowanie. Zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Pozwala on na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji.

Kiedy lakierować zęby?

Jedynym ograniczeniem zabiegu jest, aby był on stosowany na czystych zębach. Lakierowanie może być stosowane na wszystkich rodzajach zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych, niezależnie od wieku pacjenta. Lekarz stomatolog dobierze odpowiedni lakier fluorowy dla dorosłych (bezbarwny) i dla dzieci (żółty, bezpieczny w przypadku połknięcia). Lakierowanie zębów to zabieg zalecany raz na trzy miesiące u dzieci lub raz na pół roku u dorosłych.

Czy mogę samodzielnie przeprowadzić fluoryzację?

Ponieważ fluor w nadmiarze jest szkodliwy dla zdrowia, wszelkie zabiegi fluoryzacji muszą być zalecane (i przeprowadzane) przez lekarza stomatologa. Bez konsultacji z lekarzem stosować można jedynie środki higieniczne codziennego użytku (pasty do zębów i płukanki), które mają niewielką zawartość fluoru.

Materiał zaczerpnięto ze strony:

http://www.profident.pl/klinika/profilaktyka/fluoryzacja.aspx